понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety albo żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, choć często służą także za ozdobę. Przeważnie takie sztacheta plastykowe sadzi się w słonecznych elementach, w których w mgnieniu oka wzrastają i silnie się zagęszczają. Co niemiara czaru maja również takie żywe ploty, jakie prowadza przez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same wzrastają, częstokroć również ekspansywnie kwitną, jednak chcą tez dużo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z Winylu z Pszowa zdołają być bardzo wysmukłe, jednak wypada je regularnie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie wyznacza się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze znosi porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий